Centrum služeb pro neslyšící a nedoslýchavé, o.p.s.

28. řijna 286/10
702 00 Ostrava

+420 776 047 108
csnn@csnn.cz

O nás

Centrum služeb pro neslyšící a nedoslýchavé, o.p.s. (CSNN) poskytuje tlumočnické služby a základní sociální poradenství pro neslyšící a nedoslýchavé osoby v celém Moravskoslezském kraji. Tlumočení poskytujeme jak ambulantně, tak terénně. Veškeré naše služby jsou poskytovány bezplatně.

Přijďte nás navštívit! Adresa: 28. řijna 286/10, Ostrava, každé pondělí od 08:00 do 17:00 a ve středu od 08:00 do 17:00.

 

Poslání organizace

Posláním organizace je poskytovat tlumočení, základní poradenství a obecně prospěšné aktivity občanům se sluchovým postižením profesionálním způsobem na území Moravskoslezského kraje a šířit osvětu vůči veřejnosti k překonání komunikačních bariér.

Vize organizace

Vizí organizace je přispět k plnohodnotnému životu osob se sluchovým postižením.

 

S námi se pomoci dovoláte

 
Centrum služeb pro neslyšící a nedoslýchavé, o.p.s. připravilo propagační materiál s názvem ,,S námi se pomoci dovoláte", který obsahuje výčet záchranných složek a způsob jejich kontaktování, pokud se osoba nachází v životu ohrožující situaci.               Cílem materiálu je usnadnit komunikaci nejen osobám se sluchovým postižením se záchrannými složkami, ale také samotným osobám, kteří s osobami se sluchovým postižením pracují (např. nemocnice, úřady, instituce apod.)
 
 
 
Jste v ohrožení života a nemůžete vzít telefon a zavolat si pomoc?
Věděli jste, že o pomoc si můžete napsat i přes SMS zprávu nebo pomocí mobilní aplikace?
 

Integrovaný bezpečnostní systém MSK – SMS

Tento systém nenahrazuje tísňové volání, je to služba navíc, která umožňuje přijímat výzvy volání o pomoc pomocí SMS zprávy. Do tohoto systému je nutno se zaregistrovat.

Jak se zaregistrovat?

 1. Kontaktovat CSNN  (112@csnn.cz).
 2. Poskytneme vám základní informace o službě.
 3. Vaši registraci předáme Integrovanému bezpečnostnímu centru MSK.
 4. Od Integrovaného bezpečnostního centra MSK dostanete potvrzující SMS zprávu o provedené registraci.
 5. Od CSNN dostanete kartičku s telefonním číslem, na které budete SMS posílat. Telefonní číslo si uložte do mobilního telefonu.

Jak to funguje?

 1. Podle druhu události, kterou chcete nahlásit (událost pro hasiče, záchrannou službu, státní policii, městskou policii), zvolíte z kartičky telefonní číslo a napíšete SMS zprávu v níže doporučeném tvaru, text oddělujte hvězdičkou.
 2. Integrované bezpečnostní centrum MSK vaši zprávu přijme a vyhodnotí.
 3. Vždy za vámi vyšlou pomoc.
 4. V případě odeslání prázdné SMS zprávy přijede na místo vašeho trvalého bydliště některá ze záchranných složek, která vyhodnotí situaci a případně přivolá další pomoc.

Mobilní aplikace Záchranka

Aplikace Záchranka umožňuje zavolat si pomoc jediným stisknutím tlačítka na chytrém telefonu. Aplikaci je nutné si stáhnout a zaregistrovat se.

Jak si ji stáhnout a jak se registrovat?

 1. Stáhněte si aplikaci Záchranka do vašeho chytrého mobilního telefonu.
 2. Při prvním zapnutí zadejte své jméno a telefonní číslo. Následně stiskněte volbu “Ověřit telefonní číslo”. Bude vám zaslána SMS obsahující váš registrační kód, který zadejte do aplikace a stiskněte volbu “Aktivovat”.
 3. V sekci “Můj profil” vyplňte údaje, především kontakt na osobu blízkou, která dokáže případně komunikovat hlasově.
 4. V sekci “Zdravotní údaje” zvolte možnost “Jsem neslyšící”.

Jak to funguje?

 1. Otevřete aplikaci.
 2. Přidržte palec na symbolu červeného kříže po dobu 3 vteřin (alarm můžete do 5 vteřin zrušit).
 3. Dojde k zobrazení tabulky, kde může volající specifikovat svůj zdravotní stav a problém.
 4. Potvrdit odeslání nouzové zprávy.
 5. Vždy vyčkat na spojení s linkou 155. I u člověka neslyšícího je důležité, aby operátorka slyšela alespoň pozadí, chrčení atd.

Více na www.zachrankaapp.cz

SMS tísňová linka Policie ČR

Tísňová linka, která umožňuje osobám se sluchovým postižením na území České republiky přivolat pomoc Policie ČR pomocí SMS zprávy. Registrace není nutná.

Jak to funguje?

 1. Napište SMS zprávu (max. 160 znaků), v níž uvedete – identifikační údaje, popis skutku (např. krádež, vloupání, přepadení aj.), místo události a také informace o případném zranění.
 2. Žádost o pomoc pošlete na + 420 603 111 158. Doporučujeme si telefonní číslo uložit do mobilního telefonu.
 3. Zpráva je zaznamenána, vyhodnocena a okamžitě předána policii dle místní příslušnosti.

 

Online linka

Tichý svět nabízí bezplatně online přepis mluvené řeči a online tlumočení českého znakového jazyka. S přepisovatelem a tlumočníkem se spojíte přes webovou aplikaci: www.tichalinka.cz

Registrace je nutná, následně se přihlašujete přes svou emailovou adresu a heslo. Linka je k dispozici 24 hodin denně. Ve stavu nouze je možné spojení bez registrace či přihlášení.

Více na www.tichalinka.cz

 

 

O2 linka pro neslyšící a nevidomé

Linka pomáhá osobám se sluchovým postižením komunikovat s okolním světem pomocí technologií. Operátor za vás vyřídí požadavky v mluvené formě, a poté vám zašle odpověď písemně Služba je pro registrované zdarma a je dostupná 24 hodin denně. Nevidomým vyhledáme kontakt, trasu či popis výrobku.

Více na www.nadaceO2.cz/linka

 

Leták ke stažení: